Votum - Smart Energy
Informační katalog LED světel (silnice, ulice, haly, tunely atd.) ke stažení
Katalog LED dopravních zařízení ke stažení
Katalog solárních LED světel pro architekturu a urbanismus ke stažení
Odborné články Votum

LED světelná a reflexní zařízení pro dopravu a urbanismus

Vysoká kvalita, spolehlivost a hlavně - vynikající viditelnost - hlavní přednosti LED dopravních zařízení a značení. Slouží jako doplňující prvek zvyšující bezpečnost, informovanost či orientaci v dopravě i v městské architektuře.

Solární LED zařízení jsou většinou vybavena Ni-Mh akumulátory, které díky své kapacitě umožňují zásobování elektrickou energií po delší dobu ale tato schopnost je vykoupena nižším počtem vybíjecích/nabíjecích cyklů a tím i kratší dobou života. Je možné svítidla vybavit superkondenzátory, které umožňují světelnému zařízení velké množství vybíjecích/nabíjecích cyklů a tím i dlouhou životností, ale tato vlastnost je opět vykoupena nižší akumulační kapacitou. Solární článek zásobuje LED zařízení energií až na 3 noci a v některých případech i déle, i když jsou krátké dny či špatné počasí.

Kabelové LED systémy mohou být napájeny z elektrické sítě či malého fotovoltaického ostrovního systému. Je možné řídit režim jejich provozu na dálku prostřednictvím průmyslového komunikačního protokolu RS485 či CAN-BUS; je možná integrace s řídícím dopravním systémem. Některá zařízení je možné přeprogramovat pomocí RF programátoru.

Je možné v zařízeních kombinovat barevné LED, nechat je stále svítit, blikat sekvenčně či synchronně, měnit jejich jas, aktivovat je např. překročením rychlosti vozidla či příchodem chodce k přechodu, varovat při výskytu námrazy na vozovce či před zajetím do zakázaného prostoru či jednosměrky. Indikátory a řídící jednotky pro takové situace máme k dispozici. Je možné dálkově rekonfigurovat vyznačení pruhů na silnicích či směrů na křižovatkách. Upozorňovat na přítomnost chodců na přechodech či velmi výrazně označit přiblížení ke kruhovým objezdům i kruhové objezdy samotné.

Příklady druhů LED a reflexních zařízení pro dopravu:

1. LED kabelové majáky – dodatečně zvýrazňují dopravní značení, upozorňující a výstražná světla, označují tunely, vyznačují kruhové objezdy…